הַפְעֵל/בָּטֵל נִוּוּט בְּאֶמְצָעוּת מִקְלֶדֶת אֵזוֹר תֹּכֶן מֶרְכָּזִי פַּאנֶל נְגִישׁוּת אִיפּוּס נְגִישׁוּת רֹאשׁ אֲתָר תַּפְרִיט אֲתָר תחתית אֲתָר מַפַּת אֲתָר

ZoomIN // דלתות, חלונות ותריסים

פתחי הבית הם אלמנטים פונקציונאלי ממדרגה ראשונה. אלה מחברים את החוץ לפנים, את הפנים לחוץ ויוצרים את הזרימה בתוך החלל. בנוסף, הדלתות והחלונות הם האמצעי להכנסת אור, חום וחוץ אל פנים המרחב. לפיכך מיקום וגודל דלתות החוץ והפנים והחלונות מחייב דקדקנות תכנונית שיש לה משמעויות לאורך כל חיי המבנה. במידה ומתוכנן מבנה מראשיתו, מיקום החלונות ביחס למגרש, לסביבה ולכיווני האוויר ישפיע על איכות החיים, הנוחות התרמית, רמת התאורה ורמת הצורך להשתמש באלמנטים כמו מיזוג ותאורה מלאכותית.

יחד עם זאת, כמו בכל האלמנטים האחרים, לדלתות ולחלונות גם משמעות עיצובית, הן מבחינת צורה, הן מבחינת גוון והן מבחינת חומר נבחר.

דלתות חוץ – בבתים פרטיים ובחללים מסחריים לדלתות החוץ משמעות עיצובית ראשונה במעלה. זהו האלמנט המזמין את הבאים להיכנס אל תוך החלל ומרמז בגודל, צבע, צורה וחומר על המזומן לנו. בבתים פרטיים מקובל כיום לשלב דלתות חוץ נדיבות מימדים ומעוצבות, אך יחד עם זאת כאלה שהן גם דלתות בטחון. דלתות פנים – אלה הפכו גם כן לאלמנט עיצובי, בהגיען בגוונים, דיגומים וגימורים רבים. את דלתות הפנים ניתן להטמיע/להעלים כחלק מהקיר או דווקא להבליט בצבעוניות מודגשת ליצירת אלמנט עיצובי ומוקד עניין. חלונות ופתחים אחרים – משקופים מעץ הוחלפו בשנים האחרונות בחלופות האלומיניום (בהיותו חומר עמיד), המגיעות גם הן במגוון גוונים. זאת, אלה אם כן עיצוב המבנה מחייב שילוב של חלונות ותריסים מעץ, להענקת ניחוח של טבעיות. תריסים – לתריסים משמעות החורגת הרבה מעבר למשמעותם החזותית. שילוב תריסים בצורה נכונה מאפשר הצללה שמצידה יוצרת בידוד תרמי בחלל הפנים וממעיטה את הצורך בשימוש במזגן. תחום התריסים התפתח וכלל כיום תריסים חשמליים, חומרים חדשים ומבנים שונים.

בגלריית התמונות המצורפת ניתן להתרשם ממגוון האפשרויות בכל הנוגע לפתחי המבנה.